Nákupný košík
Cena spolu:  
0.00 €
Alarmy do domu a bytu

   12min.
   bemom.sk
   redakcia
   zdielať

Alarmy do domu a bytu


Alarm by určite mal byť súčasťou Vášho domu, pretože v spojení s bezpečnostným kamerovým systémom môže pomôcť najmä pri spätnom odhaľovaní vzniku nežiadúcej udalosti, pri vlámaní, pri odhalení páchateľa a jeho identity.Pred jeho kúpou je potrebné identifikovať slabé miesta stráženého objektu, zamyslieť sa nad všetkými vstupmi, ktorými sa dá do objektu dostať a vziať do úvahy treba aj to, že máte domácich miláčikov. Konečné rozhodnutie by ste vždy mali konzultovať s odborníkmi.


Ako vybrať vhodný zabezpečovací systém?

Pri voľbe vhodného zabezpečovacieho systému je najdôležitejšie zvážiť, čo chcete chrániť o aký typ objektu ide, z hľadiska vonkajšej a vnútornej architektúry. Iné zabezpečenie si vyžaduje ochrana bytu v paneláku, iné rodinný dom, kancelária alebo všeobecne otvorený objekt .,Najmä pri rodinnom dome je potrebné posúdiť počet možných vstupov do objektu, ako sú okná, dvere, brány, cez ktoré by sa mohol páchateľ dostať dovnútra. Od toho sa odvíja rozsah navrhnutého alarmu. Odporúčame umiestniť detektory do všetkých miestností, aby nedošlo k žiadnemu neoprávnenému vstupu osoby do objektu.


Zabezpečovací systém je možné rozdeliť na niekoľko sekcií a nastaviť ochranu miestností samostatne. Napr. pri odchode z domu zablokujete obývaciu časť domu, garáž sa zablokuje v neskoršom časovom intervale, keď sa tam už nebudete nachádzať. Ďalšou možnosťou je tzv. nočný režim. Počas toho ako Vy spíte na poschodí, môžete mať prízemie zabezpečené. Tak sa ani osoby nežnejšieho pohlavia nemusia báť byť v dome samé.
Typy alarmov podľa inštalácie a pripojenia

Pokiaľ váhate, či ísť do drôtového alarmu, alebo radšej vybrať bezdrôtové riešenie, potom vám dáme pár tipov. Rozhodujúce je predovšetkým prostredie, kam sa alarm bude inštalovať.


Drôtové zabezpečovacie systémy

V prípade, keď staviate alebo rekonštruujete, oplatí sa staviť na drôtové riešenie, kde vedenie káblov nebude prekážkou. Pri drôtových alarmoch je potrebné počítať s prepojením pomocou káblov. Inštalácia týchto alarmov býva často o niečo náročnejšia s ohľadom na kabeláž a zapojenie detektorov. Sú navyše vysoko spoľahlivé. Vďaka káblom nemusíte riešiť kúpu ani výmenu batérií. Avšak aj tak je vhodné vykonávať preventívne prehliadky zabezpečovacieho systému , aby ste mali istotu, že všetko funguje, ako má.

 • stabilnejší prenos medzi riadiacou a detektormi

 • zapojíte ho do elektrickej siete a nemusíte sa báť akéhokoľvek výpadku

 • funkčnosť aj pri výpadku prúdu

 • prakticky bezúdržbové systémy

 • ideálne aj do objektov, ktoré nenavštevujete často

 • záložná batéria na niekoľko ďalších hodín prevádzky

 • lacná prevádzka aj náhradné prvky

 • nižšia obstarávacia cena


 • náročnejšia inštalácia a nemožnosť premiestňovania jednotlivých bezp. prvkov

 • v prípade existujúcej stavby sa nevyhnete zasekávaniu do stien

 • alternatívou môžu byť krycie lišty, v ktorých je možno viesť káble domového alarmu


Bezdrôtové zabezpečovacie systémy

Ak dávate prednosť jednoduchšej inštalácii, ľahšiemu ovládaniu a inovácii, potom stavte na bezdrôtové alarmy. Vyplatí sa v prípade, že sa ich budete inštalovať už do hotového. Za zmienku stojí aj dizajn, ktorý pôsobí veľmi elegantne a čisto (nie je narušený inštalačnými lištami, medzi ktorými vedú káble). Ďalšou nespornou prednosťou bezdrôtového zabezpečovacieho systému je ľahké premiestnenie na vhodné miesto. Pokiaľ budete napríklad prestavovať nábytok, môžete ľahko zvoliť aj iné umiestnenie alarmu bez toho, aby ste kvôli tomu museli riešiť náročnú inštaláciu káblov. Bezdrôtové alarmy sú vysoko spoľahlivé, moderné a bezpečné.

 • jednoduchšia inštalácia bez zásahov do konštrukcií

 • ideálna voľba pre byty a už existujúce obývané objekty

 • bude potrebná domáca WiFi sieť alebo GSM signál pre komunikáciu jednotlivých prvkov

 • možnosť premiestňovania jednotlivých bezpečnostných prvkov v rámci dosahu signálu riadiacej jednotky

 • kvalitnejšie bezdrôtové alarmy majú dosah 80 až 100 m

 • jednoduchá možnosť pripojenia ďalších detektorov a doplnkov

 • každý prvok bezdrôtového bezpečnostného systému napája vlastná batéria


 • je potrebné počítať s občasnou kontrolou a výmenou batérií jednotlivých komponentov

 • s vybitou batériou bezpečnostný systém stratí svoju primárnu funkciu

 • lacné alarmy trpia nedostatkom signálu

 • drahšia prevádzka a vyššia obstarávacia cena


Riadiacia centrálna jednotka

Základom drôtového alebo bezdrôtového alarmu je centrálna jednotka, ktorá zbiera hlásenia z jednotlivých častí zabezpečovacieho systému a celý systém riadi. V prípade poplachu automaticky aktivuje nastavené zabezpečovacie opatrenia, ktoré môžu mať podobu zaslania sms správy, spustenia hlasnej sirény. Niektoré alarmy sú schopné priamo kontaktovať bezpečnostnú službu či spustiť hasiaci systém, ak ho máte v dome nainštalovaný.


Snímače pohybu / PIR senzory

Snímače pohybu sa často označujú ako PIR senzory. Sú to pasívne infračervené senzory, ktoré sú schopné zachytiť pohyb osôb vo vymedzenom priestore na princípe vyžarovaného tepla osobou alebo zvieraťom, ktoré majú vyššiu teplotu než ich okolie. Akonáhle vďaka tomuto žiareniu dôjde k zmene teploty, spustí sa alarm. V tomto prípade je dôležitá správna kalibrácia, aby zariadenie nespúšťal napr. váš domáci maznáčik, ale skutočne iba nepozvaný návštevník. Pokročilejšie PIR senzory dokážu odlíšiť človeka od domáceho zvieraťa, čím sa znižuje počet falošných poplachov.

S takýmito senzormi sa môžete stretnúť napríklad na chodbách, kde je automatické osvetlenie, prípadne na toaletách či ďalších často navštevovaných verejných miestach. Princíp fungovania je všade rovnaký a PIR senzory sa zvyčajne umiestňujú do rohov miestností, aby dokázali zabrať čo najväčšiu plochu snímania. Mali by byť umiestnené v každej miestnosti, len tak zaručíte kvalitné zabezpečenie a poistíte si prípadný výpadok jedného detektoru. Pred prvým použitím je nutné pohybové senzory správne nakalibrovať na čas, kedy sa nezdržujete doma, aby fungovali v dobe, keď je to žiaduce.


Magnetické detektory

Magnetické detektory sa umiestňujú predovšetkým na okná alebo na vchodové dvere. Ak máte v niektorej z miestností uložené cennosti, môžete rozmiestniť ďalšie detektory aj na tieto konkrétne dvere.

Magnetické detektory sa skladajú z dvoch častí, riadiacej jednotky, ktorá sleduje celistvosť magnetického poľa, a magnetickej časti. Ak sú obe tieto časti blízko seba, je vytvorené magnetické pole, ktoré udržiava alarm v pokoji. Po otvorení dôjde k prerušeniu magnetického poľa, čím sa spustí alarm. Prepracovanejšie verzie magnetických spínačov dokážu sledovať neporušenosť plochy a ich využitie je napríklad ako ochrana proti rozbitiu okna.


Bezpečnostné kamery

Bezpečnostné kamery sú ideálnym pasívnym bezpečnostným prvkom alarmov a umiestňujú sa ku vchodu a vstupom do miestností. Dokážu zaznamenávať obraz v zornom poli a zaznamenajú všetko, čo sa deje v nehnuteľnosti počas vašej neprítomnosti. Pomocou nich môžete identifikovať zlodeja alebo iné nebezpečie v určitých častiach nehnuteľnosti. Najčastejšie zaznamenávajú dianie v slučkách, ktoré majú dĺžku niekoľko sekúnd až minút. Prepracovanejšie kamery dokážu zachytiť ostrý obraz aj za zhoršených svetelných podmienok a sú skvelým doplnkom k sirénam, senzorom a hlásičom.

Moderné GSM alarmy s kamerou umožňujú prenos obrazu do počítača alebo smartfónu, a to na neobmedzenú vzdialenosť. Vďaka kamere nielenže viete, že sa doma niečo deje, ale zároveň online vidíte celú situáciu najmä v situácii, keď si nie ste istí, či iba niekto z rodiny nezabudol vypnúť alarm, a teda neviete, či volať políciu.


Hlásiče / detektory

Detektory sú doplnkové senzory, ktoré sa špecializujú na konkrétny problém. Vďaka nim si zvýšite celkovú bezpečnosť a dôkladnejšie tak ochránite svoj majetok. Ak detektory neboli súčasťou kúpeného alarmu, môžete si ich dokúpiť samostatne.

Detektory sa umiestňujú na miesta, kde hrozia nebezpečenstvá úniku plynu alebo požiaru. Ideálna býva kuchyňa, kotolňa, v ktorej sa nachádza plynový kotol, alebo okolie krbu. Vhodným miestom na umiestnenie detektoru je tiež kúpeľňa, kde hrozí možnosť prasknutého potrubia či vytečenia práčky. Vašu domácnosť totiž neohrozujú len zlodeji, ale aj takéto nepredvídané a nepríjemné situácie, pri ktorých viete vďaka alarmu a detektorom včas zasiahnuť.


 • Detektor pohybu - môže byť v kombinácii s kamerou, bez kamery alebo s PET imunitou.

 • Detektor dymu a CO2 - týmito detektormi by mala byť vybavená každá domácnosť bez ohľadu na to, či bude využívať domáci alarm.

 • Detektor vlhkosti - dokáže zaznamenať zvýšenú vlhkosť, alebo vytekajúcu vodu v objekte. Majú svoje miesto pri práčke, vodovodnom potrubí alebo pri bojleri.

 • Detektor rozbitia skla - je schopný reagovať na zmenu tlaku vzduchu aj na typický zvuk rozbíjaného skla, bežne sa inštalujú v interiéri.


Infrazávory

Zabezpečenie, ktoré spočíva vo vysielaní jedného alebo viacerých súvislých lúčov. Akonáhle dôjde k ich prerušeniu - spustí sa alarm. Bežný dosah infrazázvor je zhruba 20 metrov a jednotlivé lúče môžete rozmiestniť a kombinovať tak, aby sa krížili. Zabezpečíte si tak ochranu čo najväčšej plochy.


Siréna

Bezpečnostná siréna patrí k dôležitým častiam poplašného zariadenia, pretože dokáže neželaného hosťa prekvapiť. Nenápadný prvok sa pripevňuje na stenu, strop alebo vonkajšiu stranu domu. Po prijatí impulzu začne vydávať hlasný tón, ktorý môže mať viac než 100 db a zvuková signalizácia upozorní, že sa niečo deje. Siréna má svoj význam len v tom prípade, ak bývate v zastavanej časti mesta či obce a máte naokolo susedov. Ak vśak bývate na osamotenom a odľahlom mieste, siréna stráca svoje opodstatnenie, pretože nemá koho upozorniť.


Ovládanie a správne umiestnenie domového alarmu

Jednoduché ovládanie je pri domácich alarmoch samozrejmosť. Na ovládanie celého bezpečnostného systému slúži centrálna jednotka s podsvietenou klávesnicou a displejom. Klávesnicu centrálnej jednotky využijete na kódovanie, preto sa tento prvok umiestňuje čo najbližšie k hlavnému vchodu. Okrem klávesnice však môžete celý systém ovládať diaľkovo, najčastejšie pomocou mobilnej aplikácie. Klasické diaľkové ovládanie je najjednoduchším variantom, ktorý vám umožní skôr zakódovať či odkódovať.


O posielanie textových správ sa postará GSM modul. Ten môže informácie o poplachu posielať iba vám, alebo môžete využiť služby bezpečnostných agentúr. Práve túto možnosť by mali zvážiť tí, ktorí bývajú často mimo domova, či už z pracovných alebo súkromných dôvodov. Ovládanie umiestnite čo najbližšie k vchodovým dverám. To isté platí aj pre centrálu, kde sa zbiehajú všetky dôležité informácie. Pokiaľ nemáte samostatnú technickú miestnosť, bude najlepšie inštalovať oba prvky blízko seba.


TIP : Je dobré mať všetky ovládacie prvky na jednom mieste a v dosahu, aby ste ich mali po ruke pri odchode i príchode.


Montáž systému

Dôležité je takisto, kto vám bude daný systém inštalovať. Môžete byť technicky akokoľvek zdatný, no montáž tohto typu sa oplatí nechať na odborníka. Profesionálne certifikované zariadenia doslova vyžadujú odbornú montáž spoločnosti s licenciou aj pre prípad, že by ste produkt chceli reklamovať alebo si uplatniť škodu z majetkového poistenia.


Cena domových alarmov

Ceny domových alarmov sa medzi sebou môžu výrazne líšiť. Je to spôsobené nielen dostupnými funkciami, ale aj množstvom prvkov v systéme. Pre predstavu uvádzame niekoľko cenových hladín, v ktorých si môžete zabezpečovacie systémy do domu zakúpiť.


Cena do 50 €

V tejto cenovej kategórii si zaobstaráte skôr iba jednotlivé prvky k domovému alarmu ako komplexne fungujúce riešenie zabezpečenia. Zakúpite si najrôznejšie pohybové alebo magnetické detektory, vnútorné a vonkajšie sirény, jednoduchý dverový alarm či ovládacie klávesnice a diaľkové ovládanie.


Cena od 50 do 100 €

V tejto cenovej kategórii nájdete väčšinou základné domové alarmy skladajúce sa len zo základných bezpečnostných prvkov. Veľakrát sú to pohybové čidlá s ovládačom bez možnosti správy za pomoci klávesnice. V tejto cene sú dostupné aj bezpečnostné kamery pripojiteľné k prepracovanejším systémom.


Cena od 100 do 200 €

Ak chcete kompletný zabezpečovací systém s klávesnicou a displejom, diaľkovým ovládaním a najrôznejšími prvkami, budete si musieť priplatiť, čím sa dostávame do tejto cenovej kategórie. Vyberať si tu môžete predovšetkým z bezdrôtových variantov, ku ktorým sa dá pripojiť aj za pomoci smartfónu a špeciálnych aplikácií.


Cena nad 200 €

Stretnete sa tu s preracovanými bezdrôtovými typmi domových alarmov, ktoré dokážu ochrániť všetky vaše cennosti. V tomto prípade sa jedná už o poloprofesionálnu až profosionálnu ochranu nehnuteľnosti. Drahšie domové alarmy sú často riadené prostredníctvom veľkých dotykových displejov a disponujú nadštandardnými funkciami a bohatým príslušenstvom.


Certifikácia zabezpečovacích systémov

Kvalitné zabezpečovacie systémy podliehajú oficiálnej certifikácii, pričom v každej krajine je iná. Podľa niektorých noriem sa alarmy delia do štyroch skupín na základe stupňa zabezpečenia, resp. podľa stupňa rizika. Domové alarmy by mali spĺňať normy skupiny 1, prípadne 2. Tam spadajú rodinné domy a byty. Vyššie stupne zabezpečenia sa týkajú zlatníctiev alebo iných objektov, kde je nutná výrazne vyššia ochrana. Certifikovaný domový alarm vám dáva istotu, že váš bezpečnostný systém je spoľahlivý. Normy sa môžu týkať aj konkrétnych hlásičov a detektorov. Napríklad hlásiče by mali byť odolné proti teplu, vibráciám, vlhkosti či korózii, musia byť elektricky stabilné a bez oneskorenej reakcie.


Výrobcovia zabezpečovacích systémov

Pri výbere výrobcu je treba mať na mysli, že do bezpečnosti sa oplatí investovať. Na trhu nájdete veľké množstvo základných bezdrôtových systémov doslova za pár eur, samozrejme tu však nie je reč o kvalite či spoľahlivosti. Nekvalitný bezpečnostný systém má často na svedomí veľké množstvo falošných poplachov a v prípade skutočnej krízovej situácie nemusí splniť očakávania.

Výber kvalitného výrobcu s bohatými skúsenosťami a množstvom pozitívnych referencií vám ušetrí nepríjemné prekvapenia – nielen že spĺňajú potrebné normy a požiadavky pre poisťovňu, ale k svojim produktom poskytujú taktiež servis, výmenu chybných komponentov a ich ponúkané systémy sa podľa potreby môžu rozširovať.

Ponuka domových alarmov na trhu je v dnešnej dobe pomerne široká. Zatiaľ čo sa niektorí výrobcovia týchto zariadení špecializujú skôr na jednotlivé komponenty samostatne, iní ponúkajú komplexné zabezpečovacie systémy, ktoré je často možné prepojiť aj so múdrou domácnostou. My vám teraz predstavíme niekoľko preverených a užívateľsky obľúbených značiek.


Alarmy Bedo

Celým menom BEDO Ajax je český výrobca moderných elektronických bezpečnostných systémov. Cieli na náročných užívateľov, ktorí požadujú komplexné riešenie zabezpečenia nehnuteľnosti v kombinácii s múdrou domácností a sú tiež ochotní zaň zaplatiť. Domový alarm od značky BEDO Ajax dokáže ochrániť celý dom, okrem toho s ním ale môžete aj na diaľku ovládať spotrebiče a automatizovať celú vašu domácnosť.

Systém ponúka množstvo komponentov, ktoré môžete postupne dokupovať zvlášť. S alarmom môžete dokonca prepojiť aj kamery od výrobcov tretích strán, všetky postupy nájdete prehľadne vysvetlené na webových stránkach výrobcu. Výhodou je, že všetko ľahko prepojíte v mobilnej aplikácii, odkiaľ prebieha aj všetko ovládanie. Preto sa tento alarm hodí pre nadšencov do moderných technológií a digitalizácie.

Systém BEDO Ajax funguje na vlastnom operačnom systéme, komunikácia navyše prebieha na niekoľkých úrovniach, drôtovo aj bezdrôtovo. Môžeme povedať, že tento výrobca skrátka myslí na bezpečnosť a tiež prípady „čo by, keby“. Systém navyše vie rozpoznať a filtrovať zvieratá, takže môžete mať alarm zapnutý, keď ste napríklad v práci, ale váš maznáčik zostal doma.


Alarmy Jablotron

Česká spoločnosť Jablotron s vlastným výskumom vyrába zabezpečovacie systémy už od roku 1990 a patrí k svetovej špičke. Ponúka alarmy do domu aj bytu a taktiež kamerové systémy. Okrem toho ale ide s dobou a drží sa moderných technológií, prostredníctvom zariadenia od Jablotronu teda môžete ovládať svoju domácnosť. Alarm vie rozsvecovať svetlá vo vnútri aj vonku, nastavovať požadovanú teplotu, otvárať garážové vráta alebo spúšťať zavlažovanie.

Systémy Jablotron sú charakteristické intuitívnou centrálnou jednotkou s klávesnicou, v súčasnej dobe ale ponúkajú aj ovládanie cez mobilnú či webovú aplikáciu. K systému je možné zakúpiť širokú škálu komponentov, napríklad aj zabezpečenie vozidla. Tieto domové alarmy sa hodia skôr pre náročnejších užívateľov, ktorým nevadí si za bezpečnosť svoje nehnuteľnosti priplatiť.


Alarmy Evolveo

Evolveo ponúka na tuzemskom trhu niekoľko systémov, ktoré zaujmú skôr nižšou obstarávacou cenou. Ich súčasťou býva len niekoľko komponentov, výrobca predpokladá, že si každý užívateľ dokúpi čidlá a hlásiče podľa svojich potrieb. Alarmy Evolveo komunikujú prostredníctvom niekoľkých sietí, väčšinou bezdrôtovo. Ponúkajú skôr nižší dosah, preto sú vhodné všeobecne do menších priestorov.

Užívatelia, ktorí si tieto alarmy zakúpili, v recenziách spomínajú skvelý pomer ceny a výkonu. Domové alarmy Evolveo sú podľa nich pre nenáročných užívateľov, ktorí ocenia nenáročnú inštaláciu. Alarmy by tiež mali byť pomerne spoľahlivé, v recenziách sa objavujú výhrady iba k fungovaniu mobilnej aplikácie, zložitosti návodu a tiež ťažšiemu párovaniu systému s kamerami.


Alarmy iGET

Pod názvom iGET Security nájdete na trhu jednoduchšie a cenovo dostupné zabezpečovacie systémy. Tie fungujú prevažne bezdrôtovo. V balení často nájdete iba niekoľko komponentov, ktorých počet môžete rozširovať podľa vašich potrieb. Samostatne môžete dokúpiť sirény, detektory otvorenia, pohybové čidlá alebo detektory vody či plynov.

Ide o nenáročné a kompaktné alarmy, ktoré si používatelia všeobecne pochvaľujú pre dobrý pomer ceny a výkonu a jednoduché ovládanie. V recenziách však v niektorých prípadoch vytýkajú horšiu spoľahlivosť po niekoľkých rokoch prevádzky, najčastejšie po uplynutí záručnej doby.03.01.2023, zdroj: bemom.sk, autor: redakcia  


Návrat hore