Nákupný košík
Cena spolu:  
0.00 €
Poradíme pri výbere detských bobov a saní

   9min.
   bemom.sk
   redakcia
   zdielať

Detské boby a sane


Bobovanie a sánkovanie patrí k tradičným zimným aktivitám vhodným nielen pre deti, ale aj dospelých. Okrem zábavy treba myslieť aj na bezpečnosť, kvalitu materiálu, nosnosť, vybavenie a správne používanie. Vedeli ste, že sane alebo boby môžu pri dostatočnej snehovej prokrývke nahradiť funkciu kočíka? Rovnako pomôžu vaším deťom sa vyblázniť v zime na akomkoľvek svahu. Výrobcovia čoraz viac prikladajú dôraz na materiálové a technické parametre, ako je napr. zníženie hmotnosti, možnosť prenášania s dôrazom na skladovanie. "Čítajte viac" a dozviete sa ako vybrať ideálne sane a boby pre vaše dieťa.


Sane

Sane pre menšie deti (od 2 do 4 rokov) vám odporúčame vyberať s operadlom, ohrádkou alebo bezpečnostnými popruhmi. Pomáhajú dieťa udržať stabilitu, podporovať chrbticu a celkovo udržiavať bezpečný posed. Na druhej strane väčšie deti majú dostatok stability a rovnováhy preto toto operadlo nepotrebujú. Vhodné je aby dieťa sedelo dostatočne vysoko a bolo chránené pred chladom. Drevené sánky sa vyberajú podľa dĺžky a najmenšie nájdete už od 95 cm. V druhom rade si položte otázku či budú určené pre jedno dieťa alebo pre dve. Ak pre dve budete potrebovať o niečo dlhšie sane, odporúčame vám držať sa rozsahu okolo 125 cm. Čo sa týka ovládateľnosti, tak sane sú na tom horšie (smer a brzdenie sa ovláda pomocou nôh).

Sane by mali byť štandardne vybavené popruhom, ktorý je upevnený o prednú časť, aby sa so sánkami dobre manipulovalo. Rovnako by mali disponovať ohrádkou, operadlom alebo popruhmi. Mnoho moderných saní disponuje ľahkou konštrukciou z oceľových a plastových trubiek, ktorá redukuje váhu. Ak prevážate sánky autom a nechcete prísť o drahocenný priestor vo vašom kufri, potom určite siahnite po skladacích sánkach.


Vybavenie saní

Niektoré sane môžu mať už v základnom vybavení, u iných je potreba dokúpiť, tieto veci:

 • Popruh – pripevňuje sa na prednú časť saní tak, aby sa vám s nimi dobre manipulovalo, popruh by mal byť dostatočne veľký a široký, aby sa za neho sane dobre tiahlami ako rukou, tak okolo pása, keď sane potiahnete a budete pritom suplovať „koníka „,

 • Ohrádka na sane – sane s opierkou sú vhodné najmä pre deti do šiestich rokov, jazda sa pre nich stáva bezpečnejšia, opierka sa k saniam väčšinou priskrutkuje pomocou niekoľkých skrutiek. Akonáhle dieťa povyrastie, je možné ohrádku demontovať a sane používať bez nej.

 • Bezpečnostné pásy – udržia dieťa v sedadle aj v prípade, že narazí do prekážky.


Materiál saní

Výber materiálu je nepochybne dôležitý. Drevené, plastové i kovové sane majú svoje výhody, pri výbere materiálu berte preto ohľad aj na terén, na to, kde bude dieťa sane používať.


Sane z dreva

Kvalitné sánky z dreva majú svoju tradíciu, sú pevnejšie a môžu vydržať celé detstvo. Kvôli vyššej hmotnosti sa ťažšie ovládajú, nie sú tak klzké, preto majú popruhy na ťahanie.Drevené sane sa vyrábajú z bukového dreva. Sklznice sú oceľové a najčastejšie rovné – vhodné aj na menej zasnežený povrch. Majú vyššiu hmotnosť, no zároveň aj nosnosť. Drevo je materiálom, ktorý na dotyk teplejší, preto z nich nesála chlad naviac.

Drevené sánky vyberajte podľa dĺžky. To, akú dĺžku saní vyberiete, sa odvíja od toho, pre koľko detí je kupujete. Zohnať sú dĺžky od 95 cm do 125 cm. Čím viac detí na nich bude jazdiť, tým dlhšia by sane mali byť. Samozrejme s počtom detí rastie i nosnosť. Zamerajte sa teda aj na tento parameter, je možné zakúpiť sane, ktoré majú nosnosť aj 140 kg. Na sánkach tak môžu spoločne s deťmi jazdiť aj dospelí. Výplet saní býva vyrobený z nepremokavej textílie.


Plastové sánky

Tvarovo sa ponášajú na drevené modely, sú vyrobené z odolného plastu, sú ľahké, dobre sa kĺžu, ľahšie sa prispôsobujú terénu. Obvykle sú vhodné pre menšie deti. Dobré posúvanie má pri mínusových teplotách, ale pri teplotách blízkych nule, sa sneh na klzáky zvyčajne lepí. Počítajte však s menšou nosnosťou a kratšou životnosťou ako u klasických saní. Ich údržba je jednoduchá a na trhu nájdete viaceré tvary aj farby.


Sane z odľahčených kovových trubiek

Na pohľad vyzerajú modernejšie. Dá sa k ním dokúpiť výškovo nastaviteľné madlo, strieška (podobná ako na športových kočíkoch), zateplený spací vak. O čom sa už ale hovorí menej, sú zaoblené sklznice. Tento tvar je vhodný skôr na mierne zľadovatelý povrch, ako do sypkého prašanu.Na výroby kovových saní sa používa hliník a nehrdzavejúca oceľ. Kovové detské sánky môžete bez obáv používať dokonca aj pri teplote -40 °C. Kovové lyžiny majú vynikajúci sklz. Po sánkovaní ich vždy utrite suchou handričkou.


Nafukovacie boby a sánky

Vyrobené z odolnej gumy na prvý pohľad vyzerajú ako malý nafukovací čln. Výhodou je ich nízka hmotnosť, skladnosť, prenosnosť, vysoká rýchlosť, komfort počas jazdy a dobrá tepelná izolácia. Spomedzi nevýhod spomeňme nízku odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Ak pri jazde narazíte na ostrý kameň či konár, ľahko sa prederavia. Nafukovacie modely ovládate za pomoci rúk či nôh, pridŕžate sa za rukoväte.

Pre staršie deti môžete vybrať dnes už dokonca aj sánky z PVC. Vysoko pevné PVC je spevnené na švoch. Miesto na sedenie je vyrobené zo silnej textílie so špeciálnou impregnáciou na zaistenie odolnosti voči vlhkosti. Nafukovacie sánky sú mäkké, pohodlné a rýchle. Ľahké a bezpečné, pretože neobsahujú ostré rohy.

Boby

Boby majú obdĺžnikový tvar so zaoblenými hranami a sú vyrobené z plastu. Dieťa sedí v zadnej časti, kde môže byť aj mierne vyvýšené operadlo. Priestor na nohy určujú dva vodorovné, mierne členené pásy. Po bokoch sú menšie držadlá, v prednej časti pred chodidlami môže byť zaťahovacia brzda. Medzi najpredávanejšie patria detské boby s volantom.V princípe sa ponášajú na plytkú “vaničku”, v ktorej dieťa sedí blízko pri zemi. Sú vhodné pre deti, ktoré už dokážu samostatne sedieť aj chodiť. Aby ste si bobovanie mohli užiť tak, ako sa patrí, potrebujete súvislú vrstvu snehu.

Pri výbere bobov sa určite zamerajte na vek dieťaťa, kvalitu plastového materiálu, výšku posedu, jazdné vlastnosti a podobne. Sedadlo by malo byť mierne nad zemou a dostatočne izolované, aby nedošlo k podchladeniu. Výhodou niektorých bobov je že do nich môžete umiestniť aj veľmi malé deti vďaka špeciálne opierke a zabudovaniu bezpečnostných pásov. Nevýhodou je že platový materiál nemá až takú dlhú životnosť, v porovnaní s drevenými saňami.

Veľmi variabilnou je aj nosnosť, zatiaľ čo základné modely sú určené len pre jedno dieťa, iné modely pojmú aj osoby dve a bez problémov sa na nich zvezie aj dospelá osoba.

Pre staršie deti môžete zadovážiť napríklad riaditeľné boby s volantom, ktoré by mali byť na oboch stranách opatrené brzdami, pomocou ktorých sa reguluje rýchlosť alebo smer. jazdy.


Klzák / tanier / lopata

Mimoriadne ľahké, lacné a skladné nástroje, ktoré hravo pripevníte na batoh a môžete sa s nimi vydať napríklad na výstup do hôr. Klzák i tanier bývajú najčastejšie vyhotovené z plastu. Uprostred im nechýba rukoväť na prenášanie a držanie sa počas jazdy. Smer a rýchlosť regulujete nohami. Tanier je v porovnaní s klzákom o čosi väčší a, ako napovedá samotný názov, pripomína tanier. Predstavuje akýsi kompromis medzi bobmi a klzákmi. Disponuje 2-3 rukoväťami na ovládanie a pridŕžanie sa pri zjazde.


Vek dieťaťa

Najmenšie deti, ktoré ešte len začínajú chodiť, potrebujú predovšetkým bezpečnostné pásy a opierku. Ideálne sú preto boby určené pre najmenšie deti, alebo sane s opierkou, ktorú je potom možné odmontovať. Kvalitné detské sánky pre malé deti majú aj fusak, ktorý je k sánkam pripevnený a okrem tepla pre dieťa plní aj bezpečnostnú funkciu, lebo počas sánkovania bezpečne leží a nevypadne.


Bezpečnosť a pohodlie pri používaní

Keďže sánky sú určené pre deti, je bezpečnosť najdôležitejším kritériom. Odborníci súhlasia s tým, že pri výbere sánok pre najmenšie deti , by mala byť sedacia plocha položená nízko nad zemou na bežcoch so širokým roztečom . Tento typ saní poskytuje saniam potrebnú stabilitu, dokonca aj na nerovných plochách.

Ďalším bezpečnostným prvkom, ktorý by ste si mali pri kúpe zimných saní pre najmenšie deti všímať, sú bezpečnostné pásy. Silné a mäkké pásy opasku fixujú dieťa pri manévrovaní. Keď kupujete detské sánky, boby alebo klzáky pre staršie dieťa, ktoré sa na nich bude spúšťať z kopca, potom musí byť ich súčasťou volant, ktorý umožňuje ovládanie smeru a aj ručné brzdy.


TIP : Sane sa ovládajú horšie ako boby. Ak idete na saniach dva, nechajte riadiť toho, kto sedí vzadu. Sane sa ovládajú a brzdí nôh a to tou na vnútornej strane zákruty. Stačí zatlačiť do správnej lyžiny.


 • Počas sánkovanie môžete ísť rýchlosťou niekoľko desiatok kilometrov za hodinu. V prípade, že by dieťa vypadlo je lepšie sánkovať na mäkkom snehu, teda nie na ľadovce.

 • Sánky by mali mať možnosť montáže ohrádky, aby dieťa nevypadlo.

 • Sánkovať by sa malo vždy nohami dopredu, nikdy nesánkujte pozadu alebo v stoji.

 • Malým deťom môžete na hlavu nasadiť helmu, ktorú má na lyže či na bicykel.

 • Na vrchol kopca choďte po krajoch, nie po prostriedku sánkarskej dráhy, mohlo by dôjsť k zrážke.

 • Neodporúča sa dlhšie sedieť v saniach – je lepšie striedať jazdu na saniach s prechádzkou.

 • Pri prechode cez cestu sane s dieťaťom nikdy neťahajte za sebou. Vezmite dieťa za ruku alebo do náručia a sánky potiahnite cez cestu bez dieťaťa.

 • Pre sánkovanie si vyberte bezpečné miesto, ktoré nekončí na ceste s premávkou.

 • Dieťa nenechávajte na kopci samo.

 • Postupne naučte svoje dieťa ako sánky ovládať. Ako môže meniť smer jazdy a brzdiť.

 • Vždy myslite aj na vhodné oblečenie - dieťa, ktoré sa v sánkach len vozí, oblečte teplejšie. V mrazivých dňoch siahnite aj po fusaku, ktorý zvýši tepelný komfort.


Výbava saní a bobov

 • Operadlo – využijete ho predovšetkým ako pevnú a bezpečnú oporu pre menšie deti. Ak chcete mať istotu, že sa dieťa nezošmykne, pripevnite o rám operadla aj fusak. U väčšiny modelov drevených alebo kovových saní je operadlo odnímateľné a nezavadzia potom pri sánkovaní väčším deťom.

 • Madlo na tlačenie – pripevňuje sa z oboch strán o rám saní. Dieťa potom môžete po snehu pred sebou tlačiť, rýchlejšie poposunúť. Ide o vyhľadávanú výbavu, najmä ak chcete sane cez zimu využívať namiesto kočíka. Kočíkom sa predsa len ide cez sneh ťažšie, ako s pomocou šikovných saní s ľahkým sklzom! Oceníte, ak môžete madlo namontovať v oboch smeroch. Niektoré detičky totiž vyhľadávajú tvár rodiča, iným vyhovuje výhľad na okolie.

 • Lanko na ťahanie – základná súčasť výbavy saní aj bobov. Lanko je pripevnené v prednej časti. Na moderných konštrukciách sa dá jedným zatlačením zvinúť (stočiť) tak, aby pri jazde neprekážalo.

 • Bezpečnostné pásy – najčastejšie ide o dvojbodové uchytenie (cez pás) alebo trojbodové popruhy. Niektoré sane ponúkajú pre vyššiu ochranu aj pásy na pripevnenie nôh. Kedysi sa miesto nich používal opasok utiahnutý cez fusak.

 • Volant – s jeho pomocou sa dá korigovať smer pri sánkovaní. Obľúbená výbava kvalitných bobov pre deti predškolského a školského veku.

 • Brzdy – ide skôr o výbavu bobov. Sú umiestnené po stranách, majú podobu páčok, ktorými pri jazde poťahujete. Zatiahnutím iba jednej páčky môžete zároveň meniť aj smer jazdy.Výhody drevených sánok

 • pevná, odolná konštrukcia a dlhá životnosť

 • lepšia stabilita vďaka konštrukčnému riešeniu

 • pohodlná a plynulá jazda vďaka oceľovým pásom na sklznici

 • vysoká nosnosť a rôzne dĺžky saní

 • sane s ohrádkou sú bezpečnejšie pre malé deti ako boby

 • sane s ohrádkou možno v zime použiť na prevážanie detí namiesto kočiarika

Nevýhody

 • vyššia hmotnosť, horšia manipulácia a ovládateľnosť

 • väčšie rozmery, vyššie nároky na priestor a skladovanie

 • nemajú brzdy, brzdí sa nohami

 • samostatná jazda skôr pre staršie deti

 • vyššia obstarávacia cena

Výhody plastových sánok

 • sú ľahké a skladné

 • niektoré modely disponujú aj úložným priestorom

 • rozšírené postranné klzáky pre položenie nôh

 • dobré jazdné vlastnosti a slušné nosnosť (cca. do 80 kg)

 • možnosť pripevnenia plastovej opierky pre bezpečnú jazdu malých detí

 • sú lacnejšie ako klasické drevené sane

Nevýhody

 • sú kratšie ako klasické sane, preto odvezú menej osôb

 • pri veľkom náraze sa môžu poškodiť

 • pri teplotách nad nulou, na mokrom a ťažkom snehu sa znižuje jazdný komfort

Výhody detských bobov

 • ľahké a jednoduché na prepravu, skladné

 • ľahko sa ovládajú a umožňujú rýchlejšiu jazdu

 • na boboch s opierkou odveziete aj bábätká a pri ťahaní do kopca sa s nimi “nenadriete” tak ako so saňami

 • nižšia obstarávacia cena

Nevýhody

 • nižšia životnosť a výdrž materiálu ( pri náraze môže plast prasknúť)

 • nižšia nosnosť oproti saniam

 • menšie pohodlie, posed je nízko pri zemi

30.12.2022, zdroj: bemom.sk, autor: redakcia  


Návrat hore