Nákupný košík
Cena spolu:  
0.00 €
Poradíme pri výbere hoverboardu

   8min.
   besporty.sk
   redakcia
   zdielať

Hoveroboardy

Poháňané sú zabudovaným elektromotorom a ich ovládanie funguje na princípe stabilizačného systému – gyroskopov, ktoré reagujú na prenášanie váhy jazdca. Jednotlivé modely sú totiž určené na rôzne účely a záťaže, ktoré by mali zvládnuť. Existujú prevedenie vhodné do interiéru, na cesty ale aj do terénu. Pred kúpou si teda ujasnite, s akým cieľom hoverboard kupujete a aké parametre by v danom prípade mal spĺňať.

Typy hoverboardov

Štandardné / Cestné hoverboardy

 • určené na bežné jazdenie predovšetkým na rovnom povrchu

 • nie je však vhodné na jazdu do terénu

 • rýchlosť do 12 km/hod. / max dojazd 12 km

 • nízky profil, menšie rozmery, nízka hmotnosť uľahčí prenášanie


Offroad hoverboardy

 • využitie nájdu aj v teréne, jazda po tráve a nespevnenej ceste

 • rýchlosť cca. 15 km/hod. / max.dojazd 20-22 km

 • vyšší profil, robustnejšia konštrukcia a väčšie kolesá


Premium hoverboardy

 • ponúkajú lepši komfort, kvalitnejšie spracovanie a prepracovaný dizajn

 • rýchlosť cca. 20 km/hod. / max.dojazd 20 km

 • silný motor, kvôli mohutnejšej konštrukcii sú ťažšie

 • vhodné pre skúsených jazdcov


Detské hoverboardy

 • veľkosťou a nosnosťou sú prispôsobené pre deti

 • sú pomalšie a vhodné predovšetkým na rovné povrchy

 • rýchlosť cca. 5 km/hod

 • menšie kolieska, nižší podvozok

 • menší uhol stúpania a kratší dojazd


TIP : Pri kúpe hoverboardu pre deti by mala byť samozrejmosťou aj bezpečnostná výbava ako prilba a chrániče.


Ako správne vybrať hoverboard

V prvom rade sa vždy musíme pozerať na to, komu zariadenie kupujeme. Niekto si myslí, že záleží na veku, čo nie je celkom pravda, oveľa dôležitejšia je hmotnosť jazdca. Pokiaľ má jazdec pod 20 kg je dobré pozerať na sekciu 4,5 palcové detské hoverboardy, ktoré majú ale tú nevýhodu, že pokiaľ dieťa podrastie, tak tento hoverboard už nebude dostačujúci a stane sa nepohodlným. Navyše tieto detské hoverboardy sú určené iba do hmotnosti 50 kilogramov.

Pokiaľ má dieťa nad 20 kg ale nemá viac ako 23 kilogramov, je pre neho vhodný aj hoverboard o veľkosti 6,5“ ktorý, je obmedzený využitím, čo znamená, že je prispôsobený jazde po rovnom povrchu teda interiéri, rovnom chodníku alebo po cyklotrase. Kvôli nižšie postavenému podvozku a menším kolieskam by mohol nastať problém pri prejazde nerovnosťami ako poľná cesta alebo trávou zarastená plocha.

V prípade, že Vaše dieťa túži po väčšom hoverboarde, konkrétne 8 palcovom, ktorý sa môže pýšiť hlavne svojimi osvetlenými blatníkmi, je dôležité, aby malo viac ako 23 kilogramov. Tieto hoverboardy je možné využiť aj v miernejšom teréne ako sú napríklad nerovnosti na ceste alebo štrkové plochy. Rovnako ako 8“ hoverboardy aj 8,5 palcové sú určené pre deti od 23 kg ale s tým rozdielom, že 8,5“ majú off roadové široké kolieska, ktoré sa v teréne vyžívajú a nerobí im žiadny problém.

Posledná kategória po ktorej môžete zatúžiť sú hoverboardy s nafukovacími kolieskami s veľkosťou 10“ a 10,5“. Vďaka nafukovacím kolieskam sú výrazne pohodlnejšie ako ostatné prevedenia a veľkosť kolies im umožňuje prejazd aj veľmi nerovným terénom bez toho ,aby sa zariadenie zaseklo na podvozku.

Často sa stáva, že tento revolučný dopravný prostriedok nezaujme iba deti ale práve aj dospelých, a tak je často kladená otázka, či je vhodný aj pre nich. Samozrejme že áno, nakoľko maximálna nosnosť pri niektorých zariadeniach presahuje až 120 kilogramov.

Pri výbere hoverboardu je dôležité vedieť hmotnosť jazdca pre ktorého zariadenie kupujeme, nakoľko každý hoverboard disponuje takzvanou minimálnou nosnosťou, ktorú keď nedodržíme, tak nebude správne fungovať. Pre 4,5 palcové je to menej ako 15kg, pre 6,5“ je táto hmotnosť 20 kilogramov. Väčšie hoverboardy potrebujú väčšiu záťaž, aby správne fungovali a tak 8“ a 8,5“ potrebujú minimálne 23 kilogramov. Samozrejme najväčšie hoverboardy si budú logicky vyžadovať najvyššiu hmotnosť a tak pre 10“ a 10,5“ je stanovená na minimum 25 kg.


Kde využijete hoverboard

Kde a za akých podmienok je možné využívať hoverboard záleží iba na tom, aký si vyberiete. Pokiaľ sa jedná o najmenšie 4,5 alebo 6,5 palcové kolieska, prejazd je veľmi obmedzený ich svetlou výškou podvozku, nakoľko pri väčšej nerovnosti sa podvozok zadrhne a v tom prípade musíme hoverboard cez prekážku preniesť. Ďalšou kapitolou sú kolesá o veľkosti 8“ ktoré sú takou strednou cestou, čo sa týka výberu, nakoľko prejazd menšími nerovnosťami zvládnu bez väčších problémov, avšak neobsahujú nafukovacie kolieska. Poslednou a najväčšou kategóriou sú 10 a 10,5 palcové hoverboardy s nafukovacími kolieskami , vďaka ktorým je jazda dokonale vytlmená a pohodlná.


Hoverboard - elektrická dvojkolka je určená hlavne na kratšie prejazdy na spevnenom a rovnom povrchu. Dobre sa hodí napríklad do miest, ale svoje uplatnenie nájde napríklad aj vo väčších areáloch rôznych firiem, kde je kladený dôraz na rýchly a pohodlný presun medzi budovami. V prípade potreby ho môžete vziať do ruky a nastúpiť aj do MHD.


Základom hoverboardu je doska s nášľapom a masívne kolesá. Vo vnútri dosky je ukrytý elektromotor, ktorý gyroboard poháňa. Výhodou je vysoká nosnosť. Vďaka nej ho môžu používať osoby až do 100 kg. Nie je vhodný len pre deti do 25 kg. Pri používaní hoverboardu ho nezabudnite vždy nabiť. S vybitou batériou sa nedá používať.

Veľkosť kolies hoverboardu

Ak chcete hoverboard využívať na triky, mali by ste zvoliť menšiu veľkosť kolies (6,5 palca). Ak ho chcete využívať hlavne ako dopravný prostriedok, lepšou voľbou pre vás bude 10 palcový hoverboard.

4,5 palcové - hoverboardy pre deti

(4,5″ = 11,43 cm)

- veľkosť primárne určená pre deti Nie je tak rýchly ako klasické hoverboardy


6,5 palcové - kompaktné

(6,5″ = 16,51 cm)

-najpopulárnejší, malý, ľahký Ťažšie jazdí na nerovnom povrchu

-vhodný na jazdu v meste


8 palcové - štýlové hoverboardy

(8″ = 20,32 cm)

-spájajú výhody väčśích a menších kolies

-stabilný Ťažší, malý rozdiel v pohodlnosti a použiteľnosti - od 6,5” sa líši dizajnom, veľkosťou kolies a min.váhou jazdca oproti 6,5″


10 palcové - offroad hoverboardy

(10″ = 25,4 cm)

-pohodlná a plynulá jazda aj po nerovnostiach Najťažší, väčšinou nafukovacie pneumatiky

-stabilný, vhodný pre offroad


Dojazd hoverboardu

Hoverboard je primárne určený na prekonávanie krátkych vzdialeností. Dojazd je u hoverboardov pomerne rovnaký a udáva sa v kilometroch na jedno nabitie. V závislosti od konkrétneho modelu 10 - 25 km. Najdlhší dojazd ponúkajú offroad a prémiové modely.


TIP : Dojazd hoverboardov závisí od batérie, terénu, stúpania a hmotnosti jazdca.

Výkon elektromotora

Hoverboard využíva dvojicu motorov, na každom kolese jeden. Čím je výkon motora vyšší, tým možno vyvinúť vyššiu rýchlosť a zvládnuť aj kopcovitý terén, nevýhodou však bude rýchlejšie vybitie batérie.


Štandardne sa uvádza výkon každého kolesa zvlášť.

 • 2 x 250 W menej výkonný, vhodný pre deti

 • 2 x 350 W vystačí na bežnú jazdu po meste

 • 2 x 800 W výkonnejšie modely, vyššia rýchlosť, vhodný pre skúsenejších jazdcov a osoby s vyššou hmotnosťou

Rýchlosť


Rýchlosť, ktorá je u modelov udávaná výrobcom pri štandardnej jazde na rovnom povrchu s jazdcom ideálnej hmotnosti 70-80 kg. Maximálna rýchlosť sa odvíja od výkonu motora a dosahuje až do 20 km/hod. Na rýchlosť má okrem hmotnosti jazdca vplyv aj povrch terénu a sila batérie.


Ak ste začiatočník, odporúčame vyberať hoverboard s jednoduchými nastaveniami a nižšou rýchlosťou (max 10 km/h). Hoverboardy často disponujú viacerými jazdnými režimami – od najrýchlejšieho , stredného až po najpomalší.


Každý výrobca udáva rýchlosť, ktorú viete na hoverboarde dosiahnuť a zároveň jazdiť bezpečne. Ak by ste ju chceli prekročiť, zariadenie sa môže uviesť do núdzového režimu, prípadne sa úplne zablokovať. Nepreceňujte teda svoje schopnosti ani schopnosti hoverboardu, aby ste si zbytočne neprivodili zranenie spôsobené zbytočným pádom.


Nabíjanie

Priemerný čas nabíjania je 2 až 3 hodiny. Čo sa týka životnosti batérie, treba brať do úvahy viaceré faktory, ako napríklad váhu danej osoby, frekvencia používania hoverboardu a v neposlednom rade i terén po ktorom sa hoverboard pohybuje. Každá batéria má udanú výdrž v nabíjacích cykloch.


Rrozdiel medzi 250 a 500 cyklovým hoverboardom

Toto označenie poukazuje na rozdiel v implementovanej batérii , nakoľko 1 cyklus je jedno nabitie a vybitie. To znamená, že 500 cyklová batéria má dvojnásobnú životnosť.

Typy batérie

Pri nákupe hoverboardu sa zamerajte na lítium-iónové batérie, ktoré sa vyznačujú dostatočnou kapacitou, rýchlosťou nabíjania, dlhou výdržou a životnosťou.

Hoverboardy sa nabíjajú pomocou špeciálnej nabíjačky, ktorá by mala byť vybavená tiež ochranou proti prebitiu. V opačnom prípade hrozí prehriatie až vznietenie batérie pri dlhom nabíjaní.


Maximálna nosnosť

Tiež je dôležité skontrolovať hmotnostný limit. Väčšina hoverboardov má nosnosť do 120 kg (je to individuálne – tento údaj nájdete v parametroch daného hoverboardu). Dokonca sa môžeme stretnúť s minimálnou požadovanou hmotnosťou. Tá môže byť 20 kg, ale aj 40 kg. Preto si pred výberom dôkladne preštudujte parametre hoverboardu.

Dodržujte výrobcom doporučenú nosnosť, pri preťažovaní hoverboardu by sa mohol skrátiť dojazd alebo spôsobiť poškodenie konštrukcie. Preťažovanie má vplyv aj na jeho sťažené ovládanie.

Prekonávanie stúpania / uhol stúpania

Čím výkonnejší stroj máte, tým väčšie stúpanie zvládne. Lacnejšie hoverboardy zvládnu stúpanie len 15 °, offroady a prémiové modely aj 25 °. V popise každého modelu by ste mali nájsť tiež informáciu o maximálnom uhle stúpania.

Konštrukcia

Riešenie konštrukcie je ďalším dôležitým parametrom. Základom býva priestor na nohy vybavený kolesami a stabilizačným systémom, ktorý zabezpečuje stabilitu jazdca a umožňuje plynulú reguláciu rýchlosti a smeru jazdy.


 • Popri dvojkolesových hoverboardoch, na ktorých sa stojí, existujú gyroskopické transportéry so sedadlom či riadiacou tyčou, podobne ako ich poznáme v prípade segwayov. Vďaka tomu poskytujú jazdcovi väčšiu stabilitu.

 • Hoverboard s riadiacou tyčou - pripomína klasický Segway, kde máte možnosť zlepšiť stabilitu pri jazde. Ide o konštrukčný typ, ktorý má riadiacu tyč s madlom, pomocou ktorej osoba udáva smer pohybu i rýchlosť.

 • Hoverboard so sedadlom sedadlo je praktický doplnok, ktorý sa pripevní a pomocou ovládacích tyčí môže jadzec meniť smer

Ako sa hoverboard používa

Intuitívne. Hoverboardy dnes už disponujú automatickým balansom rovnováhy, takže sa pádov nemusíte báť, samozrejme pokiaľ používate hoverboard podľa návodu. Hoverboard teda ovládate veľmi jednoducho vlastnou váhou, resp. prenášaním váhy, vlastným tlakom.

Keďže vám môže chvíľu trvať nájsť rovnováhu, pri prvej jazde si pre istotu nasaďte chrániče a prilbu. Postačí však len chvíľka cviku a môžete sa na ňom vydať do ulíc. Princíp ovládania je jednoduchý. Pri jazde je vhodné mierne pokrčiť kolená, aby ste mohli pohodlne prenášať váhu na prednú časť chodidla a zrýchliť. Ak budete chcieť spomaliť, prenesiete váhu dozadu. Keď budete chcieť zabočiť, presuniete váhu tela do želaného smeru.

Náklonom vpred uvediete hoverboard do pohybu a zrýchlite, záklonom naopak spomalíte a zastavíte. Udržiavať rovnováhu vám pomôžu zabudované zariadenia so samovyvažovacím systémom – gyroskopy.

Na jednotlivé nášľapy je potrebné nastupovať postupne. Nohu však musíte pokladať v rovine s povrchom pod vami, inak sa vám táto strana začne hýbať.


Príslušenstvo

Často ich môžete napríklad prepojiť s mobilným telefónom. Tak môžete vidieť aktuálny stav batérie, najazdené kilometre a ďalšie užitočné informácie na jednom mieste. Medzi ďalšie časté vlastnosti patrí napríklad LED osvetlenie alebo zabudovaný reproduktor na počúvanie hudby. Na ľahšie prenášanie je tiež často k hoverboardu pribalená taška.


 • Osvetlenie môže byť výbavou rôznych modelov. Väčšinou bliká pravé alebo ľavé, podľa toho, na ktorú nohu prenášate váhu. Ak idete rovno, svetlá svietia neprerušovane.

 • Protišmyková nášľapná plocha - zvyšuje bezpečnosť pri jazde

 • Bezpečnostný alarm – bezpečnostný prvok, ktorý by mal zabrániť pred prípadnou krádežou

 • Blatníky – oceníte pri jazde aj za zhoršeného počasia.

 • Režim nasledovania - hoverboard nemusíte niesť, ide poslušne za vami

 • Prepravná taška - je podobná športovým taškám a jej veľkosť sa odvíja od veľkosti hoverboardu

 • Diaľkové ovládanie - pomocou prepojenia cez Bluetooth možnosť ovládať osvetlenie, alebo hoverboard zamknúť na diaľku

Záver

Hoverboard, nazývaný tiež gyroboard, je výborným pomocníkom na prepravu v meste ale aj v nenáročnom teréne. To v akom teréne budete jazdiť, určuje typ hoverboardu, ktorý vám bude vyhovovať. Na výber máte modely určené na rovné a spevnené povrchy alebo modely, ktorými prejdete aj po tráve či nespevnenej ceste. Okrem toho pri kúpe skontrolujte, či vám vyhovuje nosnosť, hmotnosť, rozmery dojazd a doba nabíjania. Keďže sa na trhu objavuje aj mnoho nekvalitných výrobkov, vyberajte modely s kvalitnou Li-lon batériou od osvedčených výrobcov. Nezabudnite porovnať výkon, maximálnu rýchlosť a uhol stúpania.


09.11.2022, zdroj: besporty.sk, autor: redakcia  


Návrat hore